Praha – Hledání cest ze stagnace a návrat k hospodářskému růstu byly hlavními tématy letošní Národní ekonomické konference, která se uskutečnila 19. června v Praze. Ve čtyřech tematických blocích debatovali vrcholní političtí představitelé, přední ekonomové a zástupci nejvýznamějších tuzemských firem o strategických výzvách, kterým Česká republika čelí – od investic do infrastruktury, přes budoucnost energetiky až po financování veřejných projektů.

Energetická suverenita, odpadové hospodářství a role ČEZ
Diskusi o budoucnosti české energetiky zahájil stínový premiér Karel Havlíček. Apeloval na nutnost strategického řízení sektoru a kontrolu klíčových zakázek domácími subjekty. „Buďme sebevědomí. Pokud máme být energeticky suverénní, musí v tom hrát hlavní roli české firmy,“ uvedl v souvislosti s výstavbou jaderných bloků v Dukovanech. Zároveň zdůraznil význam moderního přístupu k nakládání s odpady a označil energeticky využitelné odpady za nevyužitý potenciál české oběhové ekonomiky.
V souvislosti s transformací společnosti ČEZ Karel Havlíček zdůraznil, že stát musí plně kontrolovat klíčovou energetickou firmu. „Je to zásadní pro investice do jaderné energetiky a plynu. Současná akcionářská struktura nám už neposkytuje potřebný komfort pro další rozvoj,“ uvedl.
Ztráta konkurenceschopnosti a nutnost nové strategie
Tzv. Draghiho zpráva poukazuje na strukturální rozdíl mezi ekonomikami USA a EU, zejména v oblasti inovací, investic a produktivity. „Produktivita, inovace, investice – tady zaostáváme. Nezvedneme se, pokud nezačneme přemýšlet jinak,“ upozornila na riziko ekonomického zaostávání stínová ministryně financí Alena Schillerová.
Alena Schillerová upozornila, že příští vláda se musí více zaměřit na alternativní formy financování, jako jsou například veřejně-soukromá partnerství. „Varuji před přeregulovaným podnikatelským prostředím, které dusí ekonomický rozvoj. Potřebujeme českou verzi Draghiho zprávy – konkrétní, adresnou a hlavně realizovatelnou strategii pro restart hospodářského růstu,“ uvedla.
Moderní infrastruktura jako základ prosperity
Klíčem k prosperitě každé moderní ekonomiky je efektivní, standardizovaný a digitálně řízený přístup k infrastrukturním investicím. „Naše ambice je jasná – do roku 2035 chceme dokončit páteřní síť dálnic a vysokorychlostních tratí. Musíme stavět rychleji, levněji a chytřeji,“ uvedl stínový ministr dopravy Martin Kolovratník.
Předseda Spolku Martin Kolovratník rovněž zmínil nutnost zavedení systému BIM (Building Information Modeling), tedy digitálního modelování staveb pro efektivní řízení projektů, i využití smluvních standardů FIDIC (Fédération Internationale Des Ingénieurs-Conseils), které nastavují transparentní pravidla pro řízení stavebních zakázek. Dále podpořil model plateb za dostupnost při opravách infrastruktury a zřízení expertního týmu při Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro kontrolu nákladů a kvality.
Národní ekonomická konference 2025 ukázala, že cesta k ekonomicky silnému Česku vede přes strategické řízení, investice, moderní nástroje a odvahu k reformám. Zazněly konkrétní návrhy, které mají potenciál zvrátit vývoj posledních let.